Tomasz Górnicki i Chazme dla projektu UNIQA Art Łódź


  • Powstała szósta realizacja artystyczna projektu UNIQA Art Łódź
  • Tomasz Górnicki i Chazme stworzyli czterometrową rzeźbę o nazwie „Ciężar niewłaściwy”
  • Rzeźba stanęła przy niedawno odnowionym dworcu Łódź Fabryczna
  • W ciągu roku dziewięciu artystów stworzyło dla projektu 11 prac street artowych

„Ciężar niewłaściwy" to szósta realizacja w ramach projektu UNIQA Art Łódź, organizowanego przez Łódzkie Centrum Wydarzeń i realizowanego pod patronatem UNIQA. Tym razem jest to czterometrowa rzeźba autorstwa dwóch artystów z Warszawy – Tomasza Górnickiego oraz Chazme. Od lipca 2016 roku dla projektu pracowało w sumie 9 artystów z Polski i USA, którzy stworzyli 11 prac w przestrzeni miejskiej w Łodzi.

Rzeźba Tomasza Górnickiego i Chazme została ustawiona w przestrzeni od północnej strony wyremontowanego niedawno dworca Łódź Fabryczna przy al. Rodziny Poznańskich. Rzeźba składa się z elementów metalowych, betonowych oraz akrylowych.

- Dość długo zajęło nam znalezienie odpowiedniego miejsca pod tę rzeźbę. Zależało nam na tym, aby ta lokalizacja nie była przypadkowa, żeby rzeźba stanęła w miejscu, które będzie do tego z różnych względów właściwe. Uznaliśmy, że spośród wytypowanych kilku lokalizacji w centrum miasta nowoczesna zabudowa dworca Łódź Fabryczna będzie najbardziej adekwatna pod względem architektoniczno-infrastrukturalnym – mówi Michał Bieżyński, dyrektor artystyczny projektu UNIQA Art Łódź, Łódzkie Centrum Wydarzeń. - Dodatkowe tło, jakie stanowią budynki EC1, znakomicie dopełniają otoczenie rzeźby. Uznaliśmy też, że warto ożywić artystycznie przestrzeń wokół dworca, tak aby przyjezdni od razu po wyjściu z pociągu lub autobusu mieli styczność z wartościowymi obiektami sztuki – dodaje.


Rzeźba to dwubryłowa forma o wysokości około czterech metrów, stojąca na podstawie zajmującej ponad metr kwadratowy powierzchni. Podstawa rzeźby to zdekonstruowany, geometryczny postument spawany z czarnej, gorącowalcowanej stali. Na nim została ustawiona druga część rzeźby - postać człowieka: zbrojony stalą odlew ze sztucznego kamienia (konglomerat żywicy akrylowej) w pięciu miejscach przyspawany prętem żebrowanym do podstawy rzeźby. Obiekt jest impregnowany, uzbrojony wewnątrz oraz dociążony balastem o wadze 1000 kg. Nie posiada elementów ruchomych, a wszystkie jego krawędzie zostały w odpowiedni sposób wygładzone. Przewidziane jest, iż z biegiem czasu, dla celów estetycznych, rzeźba pokryje się warstwą rdzy. Rzeźba będzie ekspozycją stałą.

Praca „Ciężar niewłaściwy” to część projektu UNIQA Art Łódź - międzynarodowej inicjatywy artystycznej w przestrzeni publicznej Łodzi. Celem przedsięwzięcia było powstawanie nowoczesnych obiektów artystycznych. Dzięki wsparciu UNIQA w przestrzeni miejskiej w Łodzi swoje prace zaprezentowało 9 artystów street artowych z Polski i USA. Instalacje artystyczne, mural, płaskorzeźba, realizacja site-specific oraz rzeźby na stałe lub tymczasowe stały się częścią miejskiej galerii sztuki.

- Zakończył się projekt UNIQA Art Łódź. Cieszy nas, że mogliśmy współpracować z Łodzią w tym projekcie. To miasto i jej mieszkańcy są dla nas szczególnie ważni, bo to właśnie tam znajduje się siedziba UNIQA i z tego miasta pochodzi najliczniejsza część naszej kadry. Dzięki udziałowi w tym projekcie mogliśmy zaprezentować mieszkańcom różnorodne i wyjątkowe realizacje artystyczne. A jesteśmy chyba jedyną na polskim rynku instytucją finansową, która zaangażowała się w projekt street artowy - mówi Jarosław Matusiewicz, prezes UNIQA Polska.

Od lipca 2016 roku w ramach UNIQA Art Łódź w różnych punktach Łodzi powstało:

  • sześć czasowych instalacji przestrzennych, wykorzystujących słupy teatralne – Lump (Polska)
  • mural „Enjoy the silence”  – Grupa Etam oraz Robert Proch (Polska)
  • czasowa wielokolorowa instalacja z brezentu „Hyperbolic” – Crystal Wagner (USA)
  • płaskorzeźba z wykorzystaniem szkła barwionego, drewna oraz metalu „Najdłuższa noc w roku” – Mona Tusz (Polska)
  • czasowa rzeźba „Głowa Jana Chrzciciela” – Szymon Ryczek (Polska)
  • rzeźba „Ciężar niewłaściwy” – Chazme i Tomasz Górnicki (Polska)

Artyści projektu UNIQA Art Łódź:

Lump, artysta ze Szczecina, absolwent Wydziału Komunikacji Multimedialnej na ASP w Poznaniu. Malarz, muralista, konstruktor instalacji przestrzennych i fotograf. Autor szczecińskiego projektu "Odblokowanie - akcja muralizacja".

Grupa Etam - Mateusz Gapski i Przemek Blejzyk, w środowisku bardziej znani jako Bezt i Sainer. Absolwenci łódzkiej ASP, artyści, których międzynarodowa sława rodziła się w Łodzi, autorzy sześciu łódzkich murali, w tym tych najbardziej znanych. Obecnie malarze, których realizacje można spotkać m.in. w takich miejscach jak Dubaj, Australia, Nowa Zelandia, Hawaje czy różne państwa w Europie

Robert Proch absolwent Wydziału Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu. Zajmuje się grafiką, malarstwem (olejne, muralistyczne) oraz animacją. Jeden z najważniejszych malarzy wielkoformatowych w Polsce.

Crystal Wagner - artystka z USA. Uzyskała tytuł magistra sztuk pięknych na Uniwersytecie w Tennessee.  Specjalizuje się w realizacjach site-specific. Jej instalacje są wystawiane na całym świecie. Zdjęcia projektów artystki są drukowane w najbardziej prestiżowych magazynach.

Mona Tusz to urodzona w Katowicach absolwentka tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Od 2007 roku realizuje projekty na ulicach. Jako artystka spełnia się również w fotoreportażu, rzeźbie, grafice, scenografii. Mieszka i pracuje na Śląsku.

Szymon Ryczek, artysta grafik. Studiował na ASP w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Uprawia grafikę warsztatową, w tym rzadko już dziś kultywowaną przez młodych twórców technikę gipsorytu.

Tomasz Górnicki jest rzeźbiarzem, absolwentem Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie. Najczęściej tworzy różnego rodzaju przedstawienia figuratywne, wykorzystujące ciało ludzkie jako główny temat dla swoich rzeźb. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w Polsce i za granicą.

Chazme to przede wszystkim muralista i malarz. Jest absolwentem Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Warszawskiej.  Kreuje architektoniczne światy wypełnione geometrycznymi motywami. Zajmuje się także ilustracją oraz projektowaniem graficznym. Jego wielkoformatowe kompozycje można spotkać w wielu miastach Polski i świata.

UNIQA Polska

UNIQA w Polsce reprezentują spółki UNIQA TU oraz UNIQA TU na Życie, oferujące ubezpieczenia majątkowe, komunikacyjne i życiowe, zarówno dla klientów indywidualnych, jak też instytucjonalnych. Majątkowe towarzystwo UNIQA było na 7. pozycji na rynku ubezpieczeniowym pod względem wysokości składki przypisanej w 2016 r.  Jest liderem w ubezpieczeniach majątku spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych Polsce. Ubezpiecza 50 proc. spółdzielni mieszkaniowych, 40 proc. wspólnot mieszkaniowych w Polsce oraz 500 tys. mieszkań. Życiowe towarzystwo UNIQA jest z kolei jednym z najdynamiczniej rosnących na rynku. Dzięki rozbudowanej sieci sprzedaży oraz zaangażowaniu ponad 3000 agentów UNIQA jest blisko klientów, zapewniając im profesjonalne doradztwo i pomoc w wyborze ubezpieczenia. Produkty UNIQA można kupić zarówno w ramach sieci wyłącznej, składającej się ze 130 placówek, jak też w multiagencjach oraz u brokerów i dealerów samochodowych. W 2017 i 2016 roku UNIQA uzyskała tytuł Instytucja Roku nadany przez niezależny portal MojeBankowanie.pl oraz wyróżnienie Wybór konsumenta. UNIQA jest  laureatem konkursu Solidny Pracodawca. W 2014 r. otrzymała również nagrody m.in.: Laur Konsumenta – Odkrycie Roku 2014,  Najwyższa Jakość Quality International czy Certyfikat „Dobra Polisa”. Inwestorem strategicznym spółek jest europejski holding ubezpieczeniowy o austriackich korzeniach - UNIQA Insurance Group AG.

Więcej informacji: www.uniqa.pl

Grupa UNIQA

Grupa UNIQA należy do czołowych grup ubezpieczeniowych na rynkach w Austrii i Europie Środkowo-Wschodniej. 40 spółek prowadzi działalność w 18 krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Ponad 21 tys. pracowników i partnerów wyłącznych obsługuje około 10 mln klientów. UNIQA jest drugą co do wielkości grupą ubezpieczeniową w Austrii, posiadającą ok. 22-proc. udziału w rynku. Jest obecna w 15 krajach w regionie Europy Środkowo-Wschodniej: Albanii, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, na Węgrzech, w Kosowie, Macedonii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Słowacji oraz na Ukrainie. Do Grupy UNIQA należą również spółki ubezpieczeniowe w Szwajcarii i Liechtensteinie.

Więcej informacji: www.uniqagroup.com

Łódzkie Centrum Wydarzeń

Łódzkie Centrum Wydarzeń jest samorządową instytucją kultury, która odpowiada za organizację i wsparcie festiwali, koncertów, widowisk oraz wydarzeń kulturalno–artystycznych. Współpracuje z fundacjami i stowarzyszeniami o charakterze kulturalnym oraz wspiera lokalne inicjatywy. Współtworzy największe przedsięwzięcia organizowane między innymi w hali widowiskowo-sportowej Atlas Arena, stadionie miejskim przy al. Unii Lubelskiej 2 oraz przestrzeniach publicznych. ŁCW inspiruje i animuje wydarzenia na ulicy Piotrkowskiej oraz pomaga innym podmiotom, które dbają o rozwój reprezentacyjnej ulicy miasta. Łódzkie Centrum Wydarzeń bezpośrednio współpracuje z Biurem Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą UMŁ i wspomaga promocję marki „Łódź” w Polsce i zagranicą.

Więcej informacji: www.centrumwydarzen.lodz.pl

KONTAKT DLA MEDIÓW