Biuro prasowe - informacje dla mediów

Działalność wizerunkowa i społeczna

Rzeźba dla projektu UNIQA Art Łódź


  • W Łodzi powstała piąta realizacja artystyczna projektu UNIQA Art Łódź
  • „Głowa Jana Chrzciciela” to nazwa nowej rzeźby
  • Autorem jest Szymon Ryczek
  • Do końca lipca w ramach projektu powstanie jeszcze jedna rzeźba, która stanie przy odnowionym dworcu Łódź Fabryczna.

W Parku Staromiejskim powstała piąta realizacja artystyczna w ramach projektu UNIQA Art Łódź organizowanego przez Łódzkie Centrum Wydarzeń. Tym razem jest to rzeźba przedstawiająca odciętą głowę Jana Chrzciciela. Została usytuowana na cokole w oczku wodnym pośrodku parku. Autorem rzeźby jest Szymon Ryczek – absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

- Po kilku miesiącach przerwy wracamy z projektem street artowym, którego UNIQA jest sponsorem tytularnym. Po raz pierwszy, choć nie ostatni, możemy w ramach projektu zaprezentować rzeźbę. Do tego w naszym projekcie znalazło się miejsce również dla młodego łódzkiego artysty – mówi Katarzyna Ostrowska, dyrektor Departamentu Marketingu i PR UNIQA.

Rzeźba została wykonana w tworzywie z żywicy epoksydowej zabarwionej pyłem węglowym. Okres ekspozycji rzeźby przewidziany jest do czasu, kiedy w oczku zostanie spuszczona woda, czyli do połowy października.

- Rzeźba Szymona Ryczka jest znakomitym przykładem realizacji site specific, czyli takiej, w której obiekt artystyczny jest ściśle związany z miejscem, w którym powstaje.  W tym przypadku, zarówno pod kątem formy, jak i treści, rzeźba została świetnie dopasowana do historii i tożsamości Parku Staromiejskiego – mówi Michał Bieżyński, dyrektor artystyczny projektu UNIQA Art Łódź, Łódzkie Centrum Wydarzeń.

- Założeniem formalnym było przedstawienie postaci Jana Chrzciciela w następującej chwili po jego męczeńskiej śmierci, nie rezygnując jednocześnie z ukazania żywych emocji zawartych w portrecie. Podobnie jak Jan Chrzciciel, wielu łodzian poniosło śmierć za swoją wiarę i pochodzenie. Rzeźba ma stanowić upamiętnienie ofiar getta i okupowanej przez niemiecką Rzeszę Łodzi – podkreśla Szymon Ryczek, autor rzeźby.

Szymon Ryczek, artysta grafik, urodził się w 1991 roku w Łodzi. W latach 2011-2016 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Zrobił dyplom w Pracowni Technik Drzeworytniczych i Książki Artystycznej pod kierunkiem profesora Dariusza Kacy. Uprawia grafikę warsztatową, w tym rzadko już dziś kultywowaną przez młodych twórców technikę gipsorytu.

Celem projektu UNIQA Art Łódź jest tworzenie nowoczesnych obiektów artystycznych, które na stałe, bądź tymczasowo, wpisują się w krajobraz miasta. Pierwszym artystą, który został zaproszony do projektu UNIQA Art Łódź był Lump, artysta ze Szczecina, absolwent poznańskiej ASP. Stworzył cykl 6 tymczasowych instalacji artystycznych wykorzystujących słupy plakatowe przy ul. Piotrkowskiej. Kolejną realizacją był mural trójki artystów – Grupy Etam i Roberta Procha, który powstał w centrum Łodzi, przy słynnej OFF Piotrkowskiej (przy ul. Roosevelta 18). Amerykańska artystka Crystal Wagner stworzyła różnokolorową instalację artystyczną na narożnej fasadzie kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 29, z kolei Katowiczanka Mona Tusz - przestrzenny mural pod tytułem „Najdłuższa noc w roku”, który powstał na murze przy siedzibie UNIQA w Łodzi (przy ul. Gdańskiej 132). Następną realizacją będzie wielkoformatowa rzeźba autorstwa dwójki artystów z Warszawy – Tomasza Górnickiego i Chazme – która stanie w lipcu przy dworcu Łódź Fabryczna.

Od lipca 2016 r. w ramach UNIQA Art Łódź w różnych punktach miasta powstały:

  • czasowe instalacje przestrzenne, wykorzystujące słupy teatralne – Lump (Polska) -
  • mural „Enjoy the silence”  – Grupa Etam oraz Robert Proch (Polska)
  • czasowa wielokolorowa instalacja z brezentu „Hyperbolic” – Crystal Wagner (USA)
  • mural z wykorzystaniem szkła barwionego, drewna oraz metalu „Najdłuższa noc w roku” – Mona Tusz (Polska)
  • czasowa rzeźba „Głowa Jana Chrzciciela” – Szymon Ryczek (Polska)
  • rzeźba – Chazme i Tomasz Górnicki (Polska) – w realizacji

UNIQA Polska

UNIQA w Polsce reprezentują spółki UNIQA TU oraz UNIQA TU na Życie, oferujące ubezpieczenia majątkowe, komunikacyjne i życiowe, zarówno dla klientów indywidualnych, jak też instytucjonalnych. Majątkowe towarzystwo UNIQA jest liderem w ubezpieczeniach majątku spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych Polsce. Ubezpiecza 50 proc. spółdzielni mieszkaniowych, 40 proc. wspólnot mieszkaniowych w Polsce oraz 500 tys. mieszkań. Życiowe towarzystwo UNIQA jest z kolei jednym z najdynamiczniej rosnących na rynku. Dzięki rozbudowanej sieci sprzedaży oraz zaangażowaniu ponad 3000 agentów UNIQA jest blisko klientów, zapewniając im profesjonalne doradztwo i pomoc w wyborze ubezpieczenia. Produkty UNIQA można kupić zarówno w ramach sieci wyłącznej, składającej się ze 130 placówek, jak też w multiagencjach oraz u brokerów i dealerów samochodowych. W latach 2016 i 2017 UNIQA uzyskała tytuły Instytucja Roku nadawane przez niezależny portal MojeBankowanie.pl, a także Wybór konsumenta. UNIQA jest  laureatem konkursu Solidny Pracodawca. W 2014 r. otrzymała również nagrody m.in.: Laur Konsumenta – Odkrycie Roku 2014,  Najwyższa Jakość Quality International czy Certyfikat „Dobra Polisa”. Inwestorem strategicznym spółek jest europejski holding ubezpieczeniowy o austriackich korzeniach - UNIQA Insurance Group AG.

Więcej informacji: www.uniqa.pl

Grupa UNIQA

Grupa UNIQA należy do czołowych grup ubezpieczeniowych na rynkach w Austrii i Europie Środkowo-Wschodniej. 40 spółek prowadzi działalność w 18 krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Ponad 21 tys. pracowników i partnerów wyłącznych obsługuje około 10 mln klientów. UNIQA jest drugą co do wielkości grupą ubezpieczeniową w Austrii, posiadającą ok. 22-proc. udziału w rynku. Jest obecna w 15 krajach w regionie Europy Środkowo-Wschodniej: Albanii, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, na Węgrzech, w Kosowie, Macedonii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Słowacji oraz na Ukrainie. Do Grupy UNIQA należą również spółki ubezpieczeniowe w Szwajcarii i Liechtensteinie.

Więcej informacji: www.uniqagroup.com

Łódzkie Centrum Wydarzeń

Łódzkie Centrum Wydarzeń jest samorządową instytucją kultury, która odpowiada za organizację i wsparcie festiwali, koncertów, widowisk oraz wydarzeń kulturalno–artystycznych. Współpracuje z fundacjami i stowarzyszeniami o charakterze kulturalnym oraz wspiera lokalne inicjatywy. Współtworzy największe przedsięwzięcia organizowane między innymi w hali widowiskowo-sportowej Atlas Arena, stadionie miejskim przy al. Unii Lubelskiej 2 oraz przestrzeniach publicznych. ŁCW inspiruje i animuje wydarzenia na ulicy Piotrkowskiej oraz pomaga innym podmiotom, które dbają o rozwój reprezentacyjnej ulicy miasta. Łódzkie Centrum Wydarzeń bezpośrednio współpracuje z Biurem Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą UMŁ i wspomaga promocję marki „Łódź” w Polsce i zagranicą.

Więcej informacji: www.centrumwydarzen.lodz.pl

KONTAKT DLA MEDIÓW